Деликатес: Кременадли во балсамико

Деликатес: Кременадли во балсамико

Кременадли во сос од балсамико оцет.

Состојки:

 • 4-5 кременадли
 • сол и бибер
 • 5 лажици балсамико
 • 2 лажици кафеав шеќер
 • 2 лажици масло
 • 2-3 чешни лук
 • 1 лажица доматно пире

 

Подготовка:

 1. Се двојат од коски кременадлите, се обработуваат со чекан за месо, се става сол и бибер.
 2. Се мешаат оцетот во сад со шеќер и масло, па се премачкуваат од сите страни кременадлите.
 3. Се оставаат потоа во сосот 2-3 часа.
 4. Се вадат и се пржат на две лажици масло.
 5. Се додава доматно пире во маринадата, 2 децилитри вода и ситнет лук, па се крчка месото дваесетина минути.

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед