Колачиња за Нова Година – Брзо се прават, не се скапи а многу се вкусни

Колачиња за Нова Година – Брзо се прават, не се скапи а многу се вкусни

Направете вкусни новогодишни и божикни колачиња.

Состојки:

 • 375 гр. брашно
 • 150 гр. шеќер
 • 180 гр. свинска маст
 • 2 лимони со кора
 • 1 прстофат цимет
 • шеќер во прав за горе

 

Подготовка:

 1. Се сее брашно, се става рамномерно на плех и се пече на 200 степени 10 минути.
 2. Кога ќе добие кафена боја, се остава да се излади целосно.
 3. Шеќерот и кората од лимонот се мелат заедно во блендер.
 4. Се меша брашно во сад со маст, шеќер и цимет, а и каранфилче по желба.
 5. Се меси тесто.
 6. Се прави топка и се развлекува, се сечат колачи како круг или пак со облици по желба, се ставаат на плех и се печат на 200 степени 15 минути.
 7. Ставете откако ќе се изладат шеќер во прав.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед