Брзи бомбици – Совршени за слави, родендени и новогодишните празници

Брзи бомбици – Совршени за слави, родендени и новогодишните празници

Направете супер вкусни бомбици.

Состојки:

 • 350 гр. мелени бисквити
 • 50 гр. чоколадо
 • 200 гр. шеќер
 • 7 лажици рум
 • 250 гр. маргарин
 • 1 лажица какао

Подготовка:

 1. Се мелат бисквитите и чоколадото и се додава растопен маргарин.
 2. Се ставаат и сите други состојки и се меша.
 3. Се прават со рацете мали бомбици и се валкаат во шеќер.
 4. Се служат оладени.
 5. Наместо шеќер може да ги валкате и во кокос или ореви.

 

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте