Пилешко и ориз на азиски начин

Пилешко и ориз на азиски начин

Вкусно пилешко со ориз по оригинален азиски рецепт.

Состојки:

 • 250 гр пилешко месо
 • 1/2 шолја кикирики
 • 100 гр пченка
 • 50 гр грашок
 • 1 веза праз
 • 1 зелена пиперка
 • 2 чешниња лук
 • 150 гр ориз
 • 1 лажичка масло
 • соја сос
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Згответе ориз. На масло пропржете исечкан лук, пропржете пилешко исечкано на парчиња, па извадете и во истото масло додајте пченка и грашок, како и пиперка исечканана кругови и кратко продинстајте.

   

 2. Додајте кикирики. Измешајте праз и пржете уште две минути. Зачинете го јадењето, прелијте со соја сос и посллужете со ориз.

Добар апетит!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед