Посно: Кисела зелка со печурки

Посно: Кисела зелка со печурки

Вкусна чорба за посните денови…

Состојки:

 • 1 л расол
 • 500 гр кисела зелка
 • 100 гр свежи печурки
 • 2 главици кромид
 • 2 компири
 • морков
 • коррен магдонос
 • 3 ловорови листови
 • 1 главица лук
 • 2 лажици сува коприва
 • 5 зрна бибер
 • 3 суви пиперки

Начин на подготовка:

 1. Во литар расол згответе зелка и сите состојки ситно исечкани, гответе додека не омекнат, па додајте суви пиперки и лук. Не би требало да посолувате, но ако сакате можете да ставите сол по вкус. Зготвената чорба запржете ја со разматено брашно во ладна вода.

Добар апетит!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед