Банатски гулаш

Банатски гулаш

Оригинален рецепт за вкусен банатски гулаш…

Состојки:

 • 1 кг јунешко месо
 • 4 лажици масло
 • 200 гр кромид
 • 2 чешниња лук
 • 50 гр сланина Пекабеско
 • 2 лажички црвена пиперка
 • сол
 • 100 мл бело вино

Начин на подготовка:

 1. Јунешкото исечкајте го на коцки и пропржете на масло.

   

 2. Месото извадете го, а на истата маснотија продинстајте ситно сечкан кормид и лук. Додајте на коцки исечкана сланина, пропржете, па додајте црвена зачинска пиперка и сол. Динстајте со доливање вода додека месото не омекне, околу 2 и пол часа.

   

 3. Пред крајот додајте бело вино. Во чинија ставете пире од компири, преку ставете гулаш и послужете. Наместо компири можете да послужите и палента.

Добар апетит!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед