Едноставни новогодишни колачиња – Нека блесне празничната трпеза

Едноставни новогодишни колачиња – Нека блесне празничната трпеза

Направете ги наједноставните новогодишни колачиња.

Состојки:

 • 140 гр. брашно
 • 100 гр. шеќер
 • 1 јајце
 • 40 гр. мед
 • 40 гр. кора од портокал
 • 1 прстофат сода
 • малку цимет, каранфилче

Подготовка:

 1. Медот се растопува благо и се додава шеќер, рендана кора од портокал, сода и јајце, цимет, каранфилче и брашно.
 2. Се меси тесто.
 3. Се развлекува и се вадат облици по желба, се редат на плех со масло и се печат на 180 степени додека поруменат.
 4. Може потоа да ги украсите со шеќер во прав, боја или некоја глазура.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед