Деликатес со компири кој крчка во рерна

Деликатес со компири кој крчка во рерна

Направете деликатес со компири.

Состојки:

 • 1 кг. компири
 • 150 гр. кашкавал
 • 100 гр. маргарин
 • 3 јајца
 • 2 шолји кисело млеко
 • сол

 

Подготовка:

 1. Се лупи компирот, се вари во солена вода и се цеди.
 2. Се сече на кругови и се реди на плех со маргарин.
 3. Се става кашкавал рендан, па слој компири и сол.
 4. Се става пак топен маргарин горе.
 5. Се пече на добро загреана рерна на 200 степени 10 минути.
 6. Се матат јајцата со кисело млеко и се става горе преливот.
 7. Се пече уште 20 минути на 180 степени.

Повеќе поврзани вести на Готви.мк

Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

Пудинг од ориз

Чоколадна баклава