Брзи и едноставни: Банини колачи

Брзи и едноставни: Банини колачи

Полека подгответе се за претстојните празници и направете ги овие вкусни колачиња.

Состојки:

 • 2 јајца
 • 2 мали шолји брашно
 • 1/2 прашок за печиво
 • 1 ванила
 • 2 шолји масло
 • 6 мали шолји брашно
 • малку џем од кајсии или по избор

Начин на подготовка:

 1. Со миксер разматете јајца, шеќер, малку прашок за печиво и една ванила. Потоа додајте масло и брашно и понатаму матете за смесата да се соедини. Намастете плех и загрејте ја рерната.

   

 2. Развлечете тесто со дебелина од еден прст и вадете топчиња со чаша. Во средина направете вдлабнатини и во нив ставете малку џем. Печете 10-15 минути на 200 степени, само да поруменат.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед