Совршен спој од вкусови: Торта со чоколадо и лешник (Видео рецепт)

Совршен спој од вкусови: Торта со чоколадо и лешник (Видео рецепт)

Фантастична комбинација од лешници, чоколадо и бисквити идеална и за свечени трпези.

Состојки за кора:

 • 8 белки
 • 5 лажици шеќер
 • 200 гр мелени лешници
 • 2 лажици брашно
 • 1 лажичка прашок за печиво
 • 10 гр ванилин шеќер

Состојки за фил:

 • 8 жолчки
 • 100 гр шеќер во прав
 • 100 гр чоколадо за готвење
 • 100 гр маргарин
 • 300 гр мелени бисквити

Состојки за глазура:

 • 100 гр чоколадо
 • 50 маргарин
 • 20 гр сечкани лешници

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Cooking“:

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед