Идеална за посните денови: Крем супа од печурки по оригинален рецепт

Идеална за посните денови: Крем супа од печурки по оригинален рецепт

Одлична идеја за сите кои постат.

Состојки:

 • 200 гр шампињони
 • 1 праз
 • 1 морков
 • 1 пиперка
 • малку сол
 • малку бибер
 • листови магдонос

Начин на подготовка:

 1. Исечкајте праз и пропржете го на масло. Потоа додајте исечкана пиперка, моркови и шампињони и динстајте околу 15 минути.

   

 2. Кога ќе биде издинстано, оставете да се излади, па додајте 1,5 л вода и измиксајте со миксер.

   

 3. На крај додајте сол, бибер и листови магдонос.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед