Одлична идеја за семеен ручек: Чорбест грашок со суви ребра

Одлична идеја за семеен ручек: Чорбест грашок со суви ребра

Вкусен чорбест грашок…

Состојки:

 • 1/2 кг варен грашок
 • 300 гр суви ребра
 • 2 моркови
 • зелена пиперка
 • 1 главица кромид
 • компир
 • 1 лажичка слатка црвена пипер
 • 1 лажичка брашно
 • сол
 • малку сув зачин
 • листови магдонос
 • масло
 • ловоров лист

Начин на подготовка:

 1. На масло пропржете ситно сечкан кромид и сечкана пиперка. Додајте на кругови исечкан морков, малку динстајте и додајте грашок, суви ребра и на коцки исечкан компир. Долијте малку вода па крчкајте. Додајте мелена црвена пиперка, листови ловор, малку зачини и сол. Налијте па оставете да се готви. Кога ќе се зготви ставете разматено брашно и сечкан магдонос. Оставете да зоврие, па послужете.

Добар апетит!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед