Тестенини со тиквички и сирење

Тестенини со тиквички и сирење

Направете уште еден вкусен рецепт во морето рецепти со тестенини.

Состојки:

 • 200 гр. тестенини
 • ½ главици кромид
 • маслиново масло
 • 2 тиквички
 • 100 гр. сирење
 • 2 лажици магдонос
 • сол и бибер

Подготовка.

 1. Се ставаат тестенините во вода со сол и се варат, па се цедат.
 2. Се пржи сечениот кромид на масло, па се додаваат излупените и изрендани тиквички, со зачините.
 3. Се меша сирењето кое се ситни со магдонос и се ставаат тестенините во садот со тиквички, па се става и сирењето.
 4. Се додаваат и 2-3 лажици од водата во која се вареа тестенините.
 5. Се меша се кратко на оган и се служи.