Ако ви здодеа од мусака: Деликатес со компир и пиперки за 15 минути

Ако ви здодеа од мусака: Деликатес со компир и пиперки за 15 минути

Направете вкусен ручек со пиперки и компири, подобар од мусака и полнети пиперки на кои сме навикнати.

Состојки:

  • 6 печени пиперки
  • 6 средни компири
  • 3-4 чешни лук
  • 1 јајце
  • ½ шолји павлака
  • сол, бибер и масло

Подготовка:

  1. Се става масло во тепсија, се става еден ред печени пиперки, па варен компир кој малку го пасираме, па зачини и лук.
  2. Повторно се става ред пиперки, па се става смеса од јајце.
  3. Се пече на 200 степени 15 минути.