Вариво од печурки и костени

Вариво од печурки и костени

Вкусен оброк од печурки и костени…

Состојки:

 • 300 гр костени
 • 200 гр печурки
 • 4 парчиња полубел леб
 • 1 главица кромид
 • 3 лажици павлака
 • 2 дл бело вино
 • 2 лажици масло
 • прстофат мајчина душица
 • сол
 • бибер
 • 1 л бујон

Начин на подготовка:

 1. Згответе и излупете костени, а во меѓувреме излупете и исечкајте печурки. Излупете и исечкајте кромид, пропржете го на масло и додајте печурки. Залијте со вино и мешајте течноста да испари и додајте бујон.

   

 2. Половина од количината костени додајте ги цели, а другата половина изгмечете ги со вилушка и ставете ги во супата. Додајте малку мајчина душица, сол и бибер па гответе уште околу 20 минути. На крај измешајте павлака, пропржете парчиња леб, ставете во супата и послужете.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте