Рецепт за пастирска пита

Рецепт за пастирска пита

Вкусен рецепт за пастирска пита…

Состојки:

 • 1 лажица масло
 • 2-3 средни моркови
 • 1 главица кромид
 • 500 гр мелено јунешко
 • 2 лажици концентрат од домати
 • 1 шолја смрзнат грашок
 • 0,5 л говедски бујон или вода
 • 1 ловоров лист
 • 1 лажичка мелена пиперка
 • 1/4 лажичка чили
 • 900 гр компири
 • 2 дл павлака за готвење
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Кромидот и морковот исечкајте ги па динстајте 10 минути на слаб оган. Додајте месо и динстајте. Потоа додајте концентрат од домати, грашок, зачини и вода па гответе поклопено на слаб оган 30 минути.

   

 2. Од компирите направете пире и измешајте во него павлака за готвење. Месото префрлете го во калап за печење, по него распоредете компир и печете 20-25 минути на 180 степени.

Добар апетит!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед