Компир полнет мелено месо и кашкавал

Компир полнет мелено месо и кашкавал

Деликатес кој сите го сакаат, компир полнет мелено месо.

Сосотјки:

 • 10 компири
 • 500 гр. мелено месо
 • 100 гр. кашкавал
 • 1 јајце
 • зачини и маргарин

Подготовка:

 1. Се мие и лупи компирот и му се длаби внатрешноста.
 2. Се вари 3-4 минути во врела солена вода, па се вади.
 3. Се меша месото со зачини, сол, бибер, вегета, па се става јајце да се изедначи и се полнат компирите кои ќе ги ставите на тава со маргарин.
 4. Се става маргарин и врз секој компир.
 5. Се полнат и се печат на 200 степени 30 минути.
 6. Горе пред крај ставете кашкавал и вратете да се растопи уште 10 мин.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте