Колач со сушено овошје

Колач со сушено овошје

Направете супер колач со суво овошје.

Состојки:

 • 120 гр. маргарин
 • 120 гр. шеќер во прав
 • 130 гр. брашно
 • 5 јајца
 • 300 гр. сушено овошје
 • 1 прашок за пециво
 • 1 кора од лимон
 • малку екстракт од рум по желба

Подготовка:

 1. Се прска сушеното овошје со рум и се остава кратко.
 2. Се мати маргарин со шеќерот и се додаваат едно по едно жолчките, па потоа брашно и прашок за пециво и изрендана кора од лимон, и на крај сувото овошје.
 3. Се става смесата на плех со масло и брашно и се остава да се пече во добро загреана рерна, која треба да се намалу откако ќе се стави колачот/
 4. Се пече на 150 степени додека не порумени убаво.
 5. Се става горе шеќер во прав.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте