Не е само за готвење – За што се користи сувиот квасец

Не е само за готвење – За што се користи сувиот квасец

Сувиот квасец се користи за лесно нараснување на тестата, а ова не сте го знаеле за него.

Извор е на корисни бактерии, корисен е за билките, цвеќето и други растенија.

Активиа раст и развој на корења.

Цвеќињата со квасец побрзо и подолго цветаат.

Често се користи и во козметиката како средство за подмладување, па се прават маски од него.

Повеќе на Готви.мк:

Чиа пудинг

Брзо и освежително: Смути од шумски плодови

Зелка на поинаков начин

Бујурди – топено сирење

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Повеќе рецепти за десерти тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Брускети помодоре