Италијански специјалитет: Шпагети со праз и грашок

Италијански специјалитет: Шпагети со праз и грашок

Вкусно италијанско јадење…

Состојки:

 • 400 гр шпагети
 • 40 гр путер
 • 150 гр сувомеснато Пекабеско
 • 200 гр праз
 • 100 гр грашок
 • 1 лимон
 • сол
 • бибер
 • магдонос
 • 50 гр пармезан
 • 400 гр свежо кравјо сирење

Начин на подготовка:

 1. Шпагетите згответе ги. На слаб оган пропржете сувомеснато додека пушти маснотија, па засилете го огнот да добие боја. Додајте тенко исечкан праз и динстајте пет минути.

   

 2. Додајте свежо сирење, гответе пет минути и исклучете. Измешајте кора од лимон и сок, зачини, магдонос, варен грашок, па додајте зготвени шпагети и посипете со пармезан.

Добар апетит!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство