Подобра од Руска и Француска: Предлог идеја за салата за празниците

Подобра од Руска и Француска: Предлог идеја за салата за празниците

Направете вкусна салата со пилешко, подобра од Руска и Француска.

Состојки:

  • 400 гр. пилешко обарено месо
  • 150 гр. сусам
  • 1 варен морков
  • 200 мл. кисела павлака
  • 200 мл. мајонез
  • сол по потреба

Подготовка:

  1. Се вари пилешкото со морковот, се сечат ситно.
  2. Се загрева сусамот на тава додека не добие златна боја, па се лади.
  3. Се мешаат павлака и мајонез, се става пилешкото со морковот, сусам.
  4. Се меша и се става сол.

Повеќе на Готви.мк:

 

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Повеќе рецепти за десерти тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Брускети помодоре