Едноставна подготовка: Посна пита со праз

Едноставна подготовка: Посна пита со праз

Доколку не постите послужете ја питата со јогурт или кисело млеко.

Состојки:

 • 500 гр тенки кори
 • 1 поголем праз
 • 1 компир
 • масло
 • сол
 • бибер
 • кисела вода

Начин на подготовка:

 1. На масло пропржете на кругови исечкан праз, додајте изрендани компири. На крај додајте сол и бибер.

   

 2. Една кора раширете на маса, па пропрскајте со кисела вода и распоредете фил, па свиткајте во ролна. Така направете со секоја кора, додека не ги потрошите.

   

 3. Редете во намастен плех. Печете на 200 степени околу 30-40 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед