Лосос во маринада од мед и сенф

Лосос во маринада од мед и сенф

Вкусен рецепт за јадење од лосос.

Состојки:

 • 450 гр филети лосос
 • 1 дл мед
 • 50 гр сенф
 • 1 лажичка маслиново масло
 • 2 чешниња лук
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Загрејте ја рерната на 200 степени.

   

 2. Во сад измешајте мед, сенф, исечкан лук, малку масло, сол и бибер.

   

 3. Потопете го лососот во маринада и ставете во фрижидер на половина час.

   

 4. Наредете ги филетите во плех обложен со хартија за печење и печете 10-12 минути.

   

 5. Јадењето послужете го со компир салта или варено овошје.

Добар апетит!

Повеќе поврзани вести на Готви.мк

Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

Пудинг од ориз

Чоколадна баклава