Царски оброк: Лигњи со компири

Царски оброк: Лигњи со компири

Здрав оброк со фантастичен вкус…

Состојки:

  • 600 гр лигњи
  • 3 компири
  • магдонос
  • маслиново масло
  • 1 главица лук
  • сол
  • бибер

Начин на подготовка:

  1. Исчистете ги лигњите. Исечкајте го компирот на парчиња. Исечкајте магдонос и лук на ситно. 
  2. Ставете ги состојките во чинија, па додајте масло, сол и бибер. Измешајте и ставете во огноотпорна чинија па во рерна. Печете 40-50 минути на 200 степени.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте