Компир со печурки – Тава деликатес

Компир со печурки – Тава деликатес

Направете компир со печурки.

Состојки:

 • 500 гр. компир
 • 1 главица кромид
 • 1 пакување шампињони
 • 1 лажица брашно
 • 2 јајца
 • 1 шолја јогурт
 • сол, бибер и масло

Подготовка:

 1. Се лупи и сече на кругови компирот, па се динста на малку масло.
 2. Се сече посебно кромидот со печурките и се динстаат на друга тава со масло.
 3. Се редат компирите кои треба да се подебели на дно на огноотпорен сад, се ставаат печурки и кромид горе, се става сол и бибер и вегета.
 4. Се ставаат две шолји вода и се пече на 200 степени 45 минути.
 5. Се меша брашно со јајца и јогурт и се става сол, па се прелива врз компирите и се запекува уште десетина минути.

Повеќе на Готви.мк:

Чиа пудинг

Брзо и освежително: Смути од шумски плодови

Зелка на поинаков начин

Бујурди – топено сирење

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Повеќе рецепти за десерти тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула