Топчиња со кафе и бело чоколадо – Бомбици за празниците

Топчиња со кафе и бело чоколадо – Бомбици за празниците

Направете вкусни бомбици со кафе и бело чоколадо.

Состојки:

  • 1 мала шолја сварено црно кафе
  • 250 гр. мелени бисквити
  • 250 гр. кокос
  • 250 гр. шеќер
  • 200 гр. бело чоколадо
  • 100 гр. црно чоколадо
  • 5 лажици масло

Подготовка:

  1. Се ставаат во сад мелените бисквити со кокос и шеќер  и се додава мала шолја сварено кафе.
  2. Се меси тесто, се прават топчиња и се оставаат да се стврднат, па се ставаат во бело чоколадо кое ќе го растопите со масло, а горе се шараат со темно чоколадо или обратно.
  3. Се ладат и служат.

Повеќе на Готви.мк:

Чиа пудинг

Брзо и освежително: Смути од шумски плодови

Зелка на поинаков начин

Бујурди – топено сирење

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Повеќе рецепти за десерти тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Брускети помодоре

ВИДЕО: Посно и брзо – Како да направите домашен хумус намаз

Брзо мезе за ненајавени гости