Неодолив чоколаден кох по оригинален рецепт

Неодолив чоколаден кох по оригинален рецепт

Идеален десерт за сите љубители на слатки…

Состојки:

 • 4 јајца
 • 6 лажици шеќер
 • 2 кесички ванилин шеќер
 • рум шеќер
 • 4 лажици гриз
 • 100 гр чоколадо
 • 800 мл млеко

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајца со шеќер, додајте гриз и една рака суво грозје. Добро измешајте, ставете во намастен плех и печете 20 минути на 200 степени.

   

 2. Млекото згответе го, додајте ванилин шеќер и две лажици шеќер. Додајте и 100 гр чоколадо и рум шеќер. Кога ќе зоврие и чоколадото ќе се растопи, а кохот ќе се испече, прелијте со врело млеко преку врелиот кох. Оставете да впие и да се излади.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство