Домашна пита со пудинг од ванила и гриз

Домашна пита со пудинг од ванила и гриз

Сочна пита која ќе ви стане омилена.

Состојки:

 • 300 мл млеко + млеко за пудинг
 • 3 лажици гриз
 • 1 пудинг од ванила
 • 1/2 прашок за печиво
 • шеќер
 • 2 кесички ванилин шеќер
 • тенки кори
 • масло
 • 2 јајца
 • суво грозје

Начин на подготовка:

 1. Млекото згответе го и засладете го по желба. Додајте 2 лажици гриз и разматен пудинг. Штом зугсне тргнете. Јајцето разматете го и измешајте го со гриз, па кога ќе се излади филот додајте јајце со гриз и суво грозје.

   

 2. Првата кора премачкајте ја со масло па префрлете втора, трета и четврта и секоја премачкајте ја.

   

 3. На четвртата на дното ставете го целиот гриз и свиткајте ги малку рабовите, па замотајте и префрлете во плех.

   

 4. Разматете го и другото јајце, додајте лажица гриз, изедначете и премачкајте ја питата. Печете на 200 степени околу 40 минути. Пресечете кога ќе се излади.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе поврзани вести на Готви.мк

Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

Пудинг од ориз

Чоколадна баклава