Пита со готови кори, кисело млеко и сирење

Пита со готови кори, кисело млеко и сирење

Направете пита со готови кори.

Состојки:

 • 500 гр. кори за пита
 • 500 гр. сирење
 • 4 јајца
 • 250 гр. кисело млеко
 • 170 гр. брашно
 • 5 гр. прашок за пециво
 • ½ лажички сода
 • 100 мл. масло

Подготовка:

 1. Се мати млеко со сода и прашок за пециво, се активира и се додава брашно, јајца и масло.
 2. Се става кора на тава, една лажица од смесата, па друга кора па 2 лажици од смесата, па се рони сирење и се мота кората како ролничка.
 3. Потоа се прави полжав.
 4. Се прави така со сите кори и се пече на 180 степени додека порумени.

 

На здравје!

Повеќе поврзани рецепти на Gotvi.mk:

Вкусна боранија со поховано пилешко

Здраво, вкусно, едноставно: Стар рецепт за боранија

Боранија со пилешко

Рижото со грашок и боранија

Ручек со боранија и компир – вкусни чинии на трпеза

Запечена боранија

Кремаста салата од боранија (Видео)

Сочна боранија во карамелизиран кромид со печурки