Ручек за посните денови: Салата од тестенини и туна

Ручек за посните денови: Салата од тестенини и туна

Вкусна посна салата од туна и тестенини.

Состојки:

 • 1 пакување посни тестенини
 • 2 конзерви Тимко туна
 • 6 кисели краставички
 • 150 гр пченка
 • 150 гр посен мајонез
 • малку сол
 • бибер
 • оригано

Начин на подготовка:

 1. Тестенините згответе ги, исцедете ги и измијте ги под млаз вода. Оставете на страна.

   

 2. Згответе и пченка, па исцедете и измешајте со тестенините. Додајте парчиња туна, мајонез и зачини па измешајте. По желба додајте и маслинки.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте