Раскошен омлет за хранлив доручек

Раскошен омлет за хранлив доручек

Вкусен и хранлив доручек…

Состојки:

 • 4 јајца
 • 100 мл јогурт
 • 50 гр сувомеснато Пекабеско
 • 100 гр шампињони
 • 1 лажица путер
 • 1 лажица масло
 • сол
 • бибер
 • сирење по желба

Начин на подготовка:

 1. На загреана мешавина од путер и масло пропржете на листови исечкани шампињони, додајте сувомеснато и пржете додека не порумени.

   

 2. Пенасто разматете јајца, додајте јогурт, зачинете по вкус, па со мешавината прелијте преку печурките и сувомеснатото, а потоа пржете сѐ заедно.

Добар апетит!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед