Непечена торта со костени – Царица во есен и зима

Непечена торта со костени – Царица во есен и зима

Направете торта со костени.

Состојки:

 • 1 кг. костени
 • 180 гр. маргарин
 • 150 гр. бадеми
 • 50 гр. посно чоколадо
 • 180 гр. шеќер
 • малку вода и какао

Подготовка:

 1. Костените се варат во вода, се цедат се лупат и пасираат.
 2. Се става оладеното пире од костени во длабок сад, се додава пенасто изматениот маргарин, попарени мелени бадеми, истопено чоколадо и шеќер сварен со малку вода.
 3. Се меша да се изедначи.
 4. Се прекрива чинија со проѕирна фолија, се става смесата, се рамни и се остава во ладилник неколку часа.
 5. Се вади потоа фолијата и се врти наопаку.
 6. Декорирајте по желба.

Уживајте!

Поврзани вести на Готви.мк

Брзи роденденски сендвичи

ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со шунка и кашкавал

Најбрзиот рецепт за кифли за сите домаќинки

Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви

Видео: Рецепт за најдобриот домашен појадок во светот

Похован кашкавал