Тесто за еклери од три состојки – Брз и евтин рецепт за највкусниот десерт

Тесто за еклери од три состојки – Брз и евтин рецепт за највкусниот десерт

Тесто за еклери, совршен десерт.

Состојки:

  • 1 шолја брашно тип 500
  • 3 јајца поголеми
  • ½ шолји маргарин

Подготовка:

  1. Се става вода околу една шолја на рингла во шерпа, па штом ќе зоврие се става растопен маргарин и се меша, па постепено се става брашното.
  2. Се меша да се добие густа смеса.
  3. Се трга да се лади и се додаваат јајцата со мешање.
  4. Се прават облици се ставаат на хартија на плех и се печат додека не добијат златна боја на 180 степени.