Посен деликатес: Посна салата со грав и суви пиперки

Посен деликатес: Посна салата со грав и суви пиперки

Направете вкусна посна салата за слави.

Состојки:

  • 500 гр. грав
  • 5 суви лути пиперки
  • 2 чешни лук
  • масло, оцет и сол

 

Подготовка:

  1. Се става гравот ноќ порано во ладна вода да набабри и полесно да се свари утредента.
  2. Се вари бообичаено, а пиперките се потопуваат во врела вода, се оставаат 15 минути, ситно се сечат потоа.
  3. Се пасира сварениот грав, се ставаат пиперките, ситнет лук, масло, оцет и сол и се меша.

Уживајте!

Поврзани вести на Готви.мк

Брзи роденденски сендвичи

ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со шунка и кашкавал

Најбрзиот рецепт за кифли за сите домаќинки

Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви

Видео: Рецепт за најдобриот домашен појадок во светот

Похован кашкавал