Пржени лепчиња со кисела вода – Брз појадок пред работа

Пржени лепчиња со кисела вода – Брз појадок пред работа

Направете пржени лепчиња со кисела вода.

Состојки:

  • ½ парчиња леб
  • 2 јајца
  • 100 мл. кисела вода
  • 3 лажици брашно
  • масло и сол

Подготовка:

  1. Се сече лебот на кришки.
  2. Се двојат белките од жолчките и се матат белките во снег, па потоа се матат жолчките со сол, брашно и кисела вода.
  3. Се додаваат и белките постепено.
  4. Се загрева масло на тава, се валкаат кришките во смесата и се пржат од двете страни.

Уживајте!

Поврзани вести на Готви.мк

Брзи роденденски сендвичи

ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со шунка и кашкавал

Најбрзиот рецепт за кифли за сите домаќинки

Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви

Видео: Рецепт за најдобриот домашен појадок во светот

Похован кашкавал