Деликатес со тиквички – Тава која крчка

Деликатес со тиквички – Тава која крчка

Деликатес со тиквички:

Состојки:

 • 500 гр. тиквички
 • 60 гр. гриз
 • 2 чешни лук
 • малку магдонос
 • 400 мл. млеко
 • малку сол
 • малку путер

Подготовка:

 1. Тиквичките се лупат и се сечат на тенки кругови.
 2. Им се става сол, па секоја од едната страна се валка во гриз, па се редат на тава за печење со масло.
 3. Помеѓу тиквичките се става ситно сечен  магдонос и лук, па повторно ред тиквички со гриз.
 4. Одозгора се става малку путер за да омекнат, или малку масло.
 5. Се пече тавата на 200 степени 30 минути.

Уживајте!

Поврзани вести на Готви.мк

Брзи роденденски сендвичи

ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со шунка и кашкавал

Најбрзиот рецепт за кифли за сите домаќинки

Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви

Видео: Рецепт за најдобриот домашен појадок во светот

Похован кашкавал