Пита со готови кори полна печурки

Пита со готови кори полна печурки

Направете вкусна пита со печурки.

Состојки:

 • 1 пакување шампињони
 • ½ главици кромид
 • ¼ праз
 • 1 шолја мелени домати
 • 1 пакување кори за пита
 • вегета, оригано, сол, бибер
 • вода

 

Подготовка:

 1. Се сечат ситно кромидот, празот и печурките.
 2. Се става во тава шолја мелени домати па се динстаат кромидот, печурките и лукот со зачини.
 3. Се сечат корите на 3 долги траки.
 4. Се редат една над друга, измеѓу премачкани со вода.
 5. Третата кора се премачкува со смесата и се прави триаголник.
 6. Се ставаат на хартија за печење на плех и се печат на загреана рерна на 200 степени додека поруменат.
 7. Потоа, покријте кога е печено со влажна крпа да омекнат.