Ги перете алиштата на 30-40 степени? Не сте ни свесни колку може да биде опасно

Ги перете алиштата на 30-40 степени? Не сте ни свесни колку може да биде опасно

Многумина ги перат шарените алишта на ниски температури, особено од причина што машината троши помалку струја и брзо пере.

Меѓутоа, постои опасност да навлечеме бактерии Ешерихија коли кои можат да се пренесуваат кога гардеробата ја переме на 30 и 40 степени.

Стручњаците предупредуваат дека бактериите живеат во нашиот организам на телесна температура од 37 степени, што значи дека 30 степени нема да ги отстранат.

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство