Трик за месото да биде сочно и лесно да се сече

Трик за месото да биде сочно и лесно да се сече

Ви нудиме супер трик за подготовка на месо, кое ќе биде превкусно.

Одмрзнатото месо брзо се мие со вода, а потоа се сече во порции.

Во спротивно, голем дел од состојките ќе останат во водата.

Не треба никогаш да кисне.

Поврзани вести на Готви.мк

Брзи роденденски сендвичи

ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со шунка и кашкавал

Најбрзиот рецепт за кифли за сите домаќинки

Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви

Видео: Рецепт за најдобриот домашен појадок во светот

Похован кашкавал