Брз пилав со пилешко и печурки: Шарено царство од вкусови кое се памти

Брз пилав со пилешко и печурки: Шарено царство од вкусови кое се памти

Испробајте го овој рецепт, сигурни сме дека ќе го обожавате!

Состојки:

 • 300 гр ориз
 • 1 главица кромид
 • 200 гр печурки
 • 2 струка праз
 • 3 моркови
 • пилешко месо
 • зачин
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Пропржете ситно сечкан кромид, додајте исчистен ориз и пржете. Додајте зачин, бибер и пилешко месо. Долијте и шолја супа и поклопено динстајте на тивок оган.

   

 2. Во друг сад издинстајте праз исечкан на кругови, како и морков и печурки. Долијте шолја супа, додајте зачин и оставете да се готви.

   

 3. После 15 минути, додајте во оризот и по потреба додајте уште малку супа. Ставете во рерна да се пече десетина минути.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте