Посни кифлички без зејтин

Посни кифлички без зејтин

Идеални за посните денови…

Состојки:

 • 400 мл млака вода
 • 1 лажичка шеќер
 • 1 лажичка куркума
 • 2 лажички сол
 • 1 лажичка оцет
 • 20 гр свеж квасец
 • 700-750 гр брашно
 • 1 прашок за печиво
 • 100 мл вода за премачкување
 • 1 лажица брашно за премачкување
 • малку сол за премачкување

Начин на подготовка:

 1. Измешајте квасец, шеќер со малку млака вода. Додајте куркума, остатокот од водата, оцет. Половина од брашното во кое треба да измешате со, прашок за печиво. Замесете тесто со додавање брашно па оставете да отстои околу 30 минути.

   

 2. Премесете, поделете на два дела, развлечете, сечете триаголници и свиткајте кифлички, како што е прикажано во видеото. Оставете да надојдат на тепсијата, вклучете рерна на 200 степени.

   

 3. Зовријте вода, сол и брашно па премачкајте ги надојдените кифли. Печете околу 30 минути. Печените кифли прекријте ги со крпа, ако сакате да имаат сјај премачкајте ги со ладен премаз во тенок слој.

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Повеќе поврзани вести на Готви.мк

Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

Пудинг од ориз

Чоколадна баклава