Еве што да направите ако колачот ви се залепи за плехот

Еве што да направите ако колачот ви се залепи за плехот

Едноставен трик со чија помош ќе го извадите колачот од плех.

Колачот не сака лесно да излезе од плехот? Не очајувајте, а посебно не се обидувајте да го извадите на сила бидејќи ќе се распадне.

Постои еден сјаен трик кој ќе ви помогне во тоа:

– Потопете крпа во вода
– Исцедете ја крпата и со неа замотајте ги рабовите на плехот
– Полека протресете и ќе забележите дека колачот полека се одвојува од рабовите
– Сега без проблем можете да го извадите колачот или кората за торта

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте