Специјалитет: Пилешко со многу зеленчук

Специјалитет: Пилешко со многу зеленчук

Направете вкусен ручек со пилешко и зеленчук.

Состојки:

 • 500 гр. пилешко месо
 • 2-3 моркови
 • 2-3 чешни лук
 • малку масло
 • вегета, сол, бибер
 • 1 лажиче павлака
 • 1 лажиче густин

Подготовка:

 1. Се прават шницли од пилешкото и се пржат на малку масло со зачините.
 2. Се додаваат ситно исечени моркови и лукот.
 3. Се става малку вод аи се остава со капак, да крчка 10 минути.
 4. Се мати 1 лажиче густин со малку вода и се става во смесата, па се става лажиче павлака.

 

Поврзани вести на Готви.мк

Брзи роденденски сендвичи

ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со шунка и кашкавал

Најбрзиот рецепт за кифли за сите домаќинки

Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви

Видео: Рецепт за најдобриот домашен појадок во светот

Похован кашкавал

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки