Деликатес на денот: Компири со пармезан

Деликатес на денот: Компири со пармезан

Вкусни компири со пармезан.

Состојки:

  • 3 големи компири
  • 50 мл. маслиново масло
  • 1 лажиче лук во прав
  • 1 лажиче вегета
  • 50 гр. пармезан
  • бибер и сол

Подготовка:

  1. Се загрева рерната на 200 степени.
  2. Се лупи компирот се сече на кришки и се става на хартија за печење.
  3. Се става маслиново масло и лук со вегета, па сол и бибер.
  4. Се става пармезан и се пече додека кората не стане крцкава.

Добар апетит!

Поврзани вести на Готви.мк

Брзи роденденски сендвичи

ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со шунка и кашкавал

Најбрзиот рецепт за кифли за сите домаќинки

Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви

Видео: Рецепт за најдобриот домашен појадок во светот

Похован кашкавал

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки