За ручек, родендени, слави: Крем салата со пилешко и печурки

За ручек, родендени, слави: Крем салата со пилешко и печурки

Супер салата за ручек и секакви пригоди:

Состојки:

 • 300 гр. шампињони
 • 1 пилешко месо
 • 3 главици кромид
 • мајонез
 • пола шолја јогурт
 • сол и бибер

 

Подготовка:

 1. Се вари пилешркото и се сече на коцки, па се мијат печурките и се сечат ситно.
 2. Се пржат на масло кратко и се цедат, па се ставаат со месото во сад.
 3. Се сече ситно кромидот, се става сол, малку оцет и две лажици врела вода, па се меша и се остава да отстои.
 4. Се цеди кога ќе омекне.
 5. Се става во садот и се додава јогурт и мајонез во количина по желба.
 6. Се меша, се лади и служи.