Рецепт за линзери: Мирисни колачиња кои траат и по недела дена

Рецепт за линзери: Мирисни колачиња кои траат и по недела дена

Празниците се ближат, а тие не можат да се замислат без линзери.

Состојки:

 • 450 гр брашно
 • 100 гр мелени ореви
 • 2 јајца
 • кора од лимон
 • малку цимет
 • 100-120 шеќер
 • 150 гр маст
 • 1/2 прашок за печиво
 • 1 ванилин шеќер
 • 2 лажици џем
 • шеќер во прав за посипување

Начин на подготовка:

 1. Разматете маст со шеќер, додајте јајца, кора од лимон, мелени ореви, малку цимет, брашно со прашок за печиво, сол, и ванилин шеќер и замесете глатко тесто.

   

 2. Истанчете го тестото на дебелина од половина сантиметар, па со калап вадете кругови кои имаат отвори на средина. Редете во плех обложен со хартија за печење.

   

 3. Печете на 190 степени 15-20 минути. Потоа извадете цели кружни кекси и нив исто така испечете ги како првите. Кога ќе се изладат премачкајте со џем и спојте ги горните и долните делови.

   

 4. Посипете со шеќер во прав и послужете.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство