Сите погрешно готвиме ориз, а може да биде опасно по здравјето: Еве како е исправно

Сите погрешно готвиме ориз, а може да биде опасно по здравјето: Еве како е исправно

Правилното готвење ориз подразбира неколку едноставни чекори.

Со готвењето ориз на погрешен начин можеме да го загрозиме своето здравје, предупредуваат научниците.

Како што тврдат, во оризот се наоѓаат индустриски токсини и пестициди.

Како правилно да подготвите ориз:

Оставете го оризот да отстои во вода преку ноќ. Измијте го додека водата не стане бистра. Добро исцедете го оризот.

Ставете го во сад во кој има пет пати повеќе вода од ориз. Оставете да се зготви и намалете го огнот, па оставете го оризот 15 минути лесно да се готви. Мешајте со вилушка.

Поврзани вести на Готви.мк

Брзи роденденски сендвичи

ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со шунка и кашкавал

Најбрзиот рецепт за кифли за сите домаќинки

Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви

Видео: Рецепт за најдобриот домашен појадок во светот

Похован кашкавал

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки