Совршен зимски ручек: Кисела зелка со чадени ребра

Совршен зимски ручек: Кисела зелка со чадени ребра

Едно од омилените јадења со зелка.

Состојки:

  • кисела зелка
  • 1 главица кромид
  • 3 чешниња лук
  • бибер
  • чадени ребра

Начин на подготовка:

  1. Пропржете кромид да добие стакласт изглед, па додајте лук и пржете со непрекинато мешање половина минута на умерен оган. Додајте зелка и ребра, добро измешајте и налијте вода. Динстајте околу половина час, а потоа префрлете во плех и печете во рерна уште еден час.

Добар апетит!

Поврзани вести на Готви.мк

Брзи роденденски сендвичи

ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со шунка и кашкавал

Најбрзиот рецепт за кифли за сите домаќинки

Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви

Видео: Рецепт за најдобриот домашен појадок во светот

Похован кашкавал

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки