Поховање со инстант пире

Поховање со инстант пире

Рецепт за поховано месо со инстант пире.

Состојки:

 • 500-600 гр месо
 • 3-4 јајца
 • 150 гр инстант пире
 • 150-200 гр брашно
 • 4-5 лажици сусам
 • сол
 • бибер
 • сув зачин
 • масло

Начин на подготовка:

 1. Шницлите истанчете ги, посолете,побиберете и додајте зачин. 
 2. Разматете јајца, посолете ги. Инстант пирето измешајте го со сусам. Шницлите извалкајте ги во брашно, јајца, брашно, јајца, па во инстант пире. 
 3. Пржете во длабоко масло, од двете страни, на средна температура. Вадете на хартиени салфети да се исцедат и послужете. 

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Поврзани вести на Готви.мк

Брзи роденденски сендвичи

ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со шунка и кашкавал

Најбрзиот рецепт за кифли за сите домаќинки

Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви

Видео: Рецепт за најдобриот домашен појадок во светот

Похован кашкавал

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки