Поховани палачинки со сирење и шунка

Поховани палачинки со сирење и шунка

Вкусно топло предјадење…

Состојки:

 • 4 јајца
 • 150 гр брашно
 • 300 мл млеко
 • малку сол
 • малку вода
 • 300 гр мисиркина шунка
 • 300 гр ајдамер
 • 100 мл павлака

Начин на подготовка:

 1. Подгответе смеса од 2 јајца, 150 гр брашно, 300 мл млеко и малку сол. Разматете ја смесата и испечете палачинки. Кога ќе бидат готови премачкајте ги со павлака.

   

 2. Преку ставете мисиркина шунка и ајдамер, преклопете ги краевите и свиткајте. Извалкајте во брашно, потоа во јајца и презла, па пржете додека не добијат златна боја.

Добар апетит!

Поврзани вести на Готви.мк

Брзи роденденски сендвичи

ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со шунка и кашкавал

Најбрзиот рецепт за кифли за сите домаќинки

Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви

Видео: Рецепт за најдобриот домашен појадок во светот

Похован кашкавал

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки